Abstract
Stan naprężenia w filarach górniczych odgraniczających podziemne wyrobiska komorowe jest podobny do stanu naprężenia panującego w próbce skały ściskanej pomiędzy płytami oporowymi maszyny wytrzymałościowej.
Opierając się na modelowych badaniach elastooptycznych metoda optycznie czulej warstwy, podjęto w pracy próbę wyjaśnienia rozkładu naprężeń filarach o różnym stosunku wysokości do boku jego kwadratowej podstawy, Na podstawie uzyskanych obrazów izochrom w trzech przekrojach podłużnych modeli filarów poddawanych obciążeniu ściskającemu przeprowadzono dyskusje wpływu wymiarów filara na stan naprężenia w jego wnętrzu i występujące tam strefy wytężeniowe. Wyniki badań modelowych skonfrontowano z wynikami badan nad wytrzymałością prosto- padłościennych próbek soli o zachowanej odpowiednio proporcji wymiarów. Z badan tych wynika, te niezależnie od wielkości przekroju poprzecznego, przy stosunku wysokości do boku podstawy równym 0,5, wytrzymałość próbek jest wielkością stałą. Przyczyna tego zjawiska tkwi w równomiernym rozkładzie naprężeń wewnątrz próbek oraz lokalizacji strefy wytężeniowej w jej środku geometrycznym, co wykazano na drodze modelowania elastooptycznego.
References
M. CVETKOVIC, Laboratorijsko odredzivanje jedoosne ćvrstoćne na pritisak kamene soli Rudnika Tuśajn u funkcji dimenzije uzoraka, Rudarstvo, Geologija i Metalurgija, 5, 1970.
T. MIKOŚ, Badania i konstrukcja elastooptycznego dynamometru kotwiowego, Praca doktorska, 1973.
N.M. PROSKURIAKOW, R.S. PERMIAKOW, A.K. CZERNIKOW, Fizyko-mechaniceskije svojstva solnych porod, Leningrad 1973.
A. SAŁUSTOWICZ, Zarys mechaniki górotworu, Katowice 1968.
M. STAMATIU, Mecanica raciolor, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti 1972.