Abstract
Praca poświęcona jest analizie statycznej budynków o konstrukcji szkieletowej wypełnionej płytami, charakteryzujących się regularnością i powtarzalnością poszczególnych ich elementów. Proponowana metoda przystosowana jest do obliczeń numerycznych, a jej podstawowym założeniem jest wciągniecie do współpracy ze szkieletem nośnym budynku elementów wypełniających go, jakimi są płyty ścienne i osłonowe, działowe i stropowe, oraz skatowania. Dodatkowo przyjmuje się, że szkielet może być zaprojektowany w wersji kratowej lub ramowej, a obciążenia zewnętrzne być przyjmowane zarówno przez płyty wypełniające jak i przez szkielet budynku. Podano dla zaproponowanej metody algorytm numeryczny oraz przykład liczbowy.
References
W. BOGUCKI, Budownictwo stalowe, Arkady, 1967.
H. S. JYENGAR, N. AMIN and LARUEN CARPENTER, Computerized design of world’s tallest buildings, Computers and Structures, 2, 5/6, 1972.
M. ŁUBIŃSKI, J. KWIATKOWSKI, Systemy statyczno-konstrukcyjne wysokich budynków stalowych, Materiały z Konferencji Regionalnej Planowania i Projektowania Budynków Wysokich - Referaty generalne, Warszawa 1972.
J. KWIATKOWSKI, B. OSTROWSKI, Analiza statyczna układu pionowych płaskich tężników kratowych w szkieletach przegubowych, Materiały z Konferencji Regionalnej Planowania i Projektowania Budynków Wysokich, Warszawa 1972.
M. KWIECIŃSKI, M. KLEIBER, Konstrukcja budynku wysokiego jako zagadnienie mechaniki ciał dyskretyzowanych, Materiały z Konferencji Regionalnej Planowania i Projektowania Budynków Wysokich, Warszawa 1972.
J. OBRĘBSKI, Statyka heksagonalnych siatek prętowych, Prace IPPT, 36/1972.
J. OBRĘBSKI, Algorytm i program do statycznej analizy budynków o szkielecie współpracującym z płytami, materiały z XX Konferencji Naukowej KI PAN i KN PZITB, Krynica 1974.
O. C. ZIENKIEWICZ, Metoda elementów skończonych, Arkady, 1972.